V pokračovaní článku Ako vzniká kniha (od nápadu v hlave po knihu v ruke) sme sa zamerali na tipy, triky a jednotlivé body, ktorých sa držať pri písaní. My sme pre Vás zopár týchto bodov vybrali a dúfame, že Vám napomôžu pri písaní vlastnej knihy.
- Dôležité je čítanie. Samozrejme nie čítanie všetkého napr. reklamných letákov, či novín, ale čítanie kníh, ktoré sú rovnakým žánrom, ako má byť tá Vaša. Čítanie Vám poskytuje nielen zväčšovanie Vašej slovnej zásoby, ale aj možnosť sa niečo naučiť. Ako? V knihách je potrebné si všímať, ako autor pracuje s jednotlivými postavami, dejom, kapitolami a podobne. Tieto cenné postrehy Vám môžu pomôcť pri písaní Vašej knihy. Potrebné je však pripomenúť, že nie je vhodné kopírovanie všetkého.
„Spisovateľ je človek, ktorému nestačia knihy tých druhých.“ (George Bernard Shaw)
- Zapisujte si nápady. Ak sa vrátime k predchádzajúcemu článku https://www.knihanaj.sk/ako-vznika-kniha-od-napadu-v-hlave-po-knihu-v-ruke/ v ňom sme rozdeľovali potenciálnych autorov na tých, ktorí majú nápad a tých, ktorí na svoju múzu len čakajú. Či už máte nápad alebo nie, vždy je vhodné nosiť pri sebe notes, do ktorého si môžete ihneď zapísať svoje nápady, ktoré prichádzajú mnohokrát nečakane. Po prípade je vhodné si vytvoriť v PC priečinok, kde si budete tieto nápady zapisovať.
- Upracte si PC. Keďže sme už pri tom PC, na ktorý si budete písať svoj príbeh – je vhodné si ho pred samotným písaním upratať. Ako? Tak, aby Vás pri písaní neustále nevyrušovali nežiaduce okienka a Vy by ste tak mohli prísť o cenné nápady, po prípade aj o chuť na písanie.
- Vhodné miesto a čas. Nápady môže priniesť aj vhodné miesto, kde sa venujete písaniu. Niekto potrebuje úplný pokoj, ticho a niekto naopak vyhľadáva ruch. Príkladom môže byť ruch kaviarne, ktorý mu môže priniesť aj nové nápady. Niekomu pomáha aj hudba, ktorá ho dokáže naladiť na správne psychické rozpoloženie. Takýmto prípadom je aj autorka knihy Tanec medzi kvapkami, ktorá to o sebe prezradila v rozhovore, ktorý si môžete prečítať tu: https://www.knihanaj.sk/rozhovor-s-novou-autorkou-luciou-vlcekovou/
Či už uprednostňujete ticho alebo ruch dôležité je, aby to bolo pre Vás ideálne miesto na tvorbu Vášho diela.
Čo sa týka času je to rôzne. Niektorí spisovatelia píšu dokonca v noci pri lampe a káve.
Dôležité je však pri písaní si vytvoriť istý rituál. Vytvorením takého rituálu predídete tomu, aby Vám písanie knihy trvalo dlho, prípadne by ste ju ani takým štýlom písania nedokončili. Rovnako je možné, že sa bez rituálu stratíte, zamotáte v príbehu. - Napíšte aspoň kúsok a nové nápady si stále zapisujte. Správne miesto a čas nájdete len, keď budete písať, a preto poďme začať. Problémom je vždy začiatok, pri ktorom nevieme ako začať prvé slovo, vetu. Nebojte sa toho, aj keď vhodné slová budete hľadať trocha dlhšie. Napíšte aspoň kúsok, na ktorom budete stavať. Nemusí to byť hneď niečo prevratné, ale stačí niečo jednoduché. Každá jedna veta Vás stále posunie ďalej. Na ostatné vety prídete časom a pri tom Vám pomôžu nápady, ktoré budú prichádzať postupne. Nápady si treba preto neustále zapisovať.
- Plán. Máme prvé vety a čo teraz? Plán. Áno, plán, v ktorom si rozpracujete vlastnú ,,myšlienkovú mapu“ knihy. Takýto plán Vám pomôže sa rýchlo dostať do príbehu a viete čo sa deje a čo plánujete, aby sa udialo v nasledujúcich vetách.
- Písanie. Na samotné písanie existuje mnoho tipov, trikov, ktoré Vám dokážu pomôcť. Jedným z tipov je program tzv. distractionfree editor. Ide o programy na písanie, ktoré Vás na rozdiel od Wordu nebudú rušiť a Vy sa tak nemusíte vracať späť. Väčšina takýchto programov má iba kurzor a jednofarebné pozadie.
Pri písaní máme tendenciu neustáleho upravovania už napísaného textu a príbehu. Pri upravovaní textu a príbehu knihy sa radí neupravovať hneď. Opravovanie textu po každej napísanej vete Vás bude zdržiavať a hlavný dôvod písania textu, teda napredovanie príbehu, bude stáť na jednom bode. Preto je vhodný vyššie uvedený program na písanie.
Čo sa týka upravovania samotného príbehu, deja, je to nevyhnutná záležitosť, avšak nie neustále. Neustále upravovanie príbehu môže spôsobiť ,,začarovaný kruh“, z ktorého dostať sa je náročné. Váš príbeh sa Vám stále nebude zdať dokonalý. Najlepšie je nájsť si rozumnú hranicu medzi nevyhnutnou opravou a posadnutosťou upravovať. Rada ako si nájsť túto pomyselnú hranicu neexistuje. Najlepšie je asi držať sa pripraveného plánu a neskôr sa vrátiť, aby ste mohli upravovať a zdokonaľovať príbeh. Pomôcť Vám môže aj ,,bete reader“ teda prvý čitateľ, ktorý Vám môže pomôcť prostredníctvom spätnej väzby.
Pri písaní je vhodný aj tréning. Ako trénovať písanie? Vhodným prostriedkom je blog, na ktorý môžete prispievať článkami z rôznych oblastí alebo krátkymi poviedkami.
„Chcel som povedať svetu jediné slovo. Keďže som to nedokázal, stal som sa spisovateľom.“ (Stanisław Jerzy Lec)
-
Motivácia. Motivácia je dôležitá hnacia sila, ktorá nás posúva vpred, a preto na ňu netreba zabúdať ani pri písaní. Motivácia je však veľmi široký pojem, ktorému sa budeme venovať v nasledujúcom článku.
-
Rozprávajte sa s ľuďm Tento bod Vám môže priniesť hneď niekoľko benefitov. Rozhovor Vám môže priniesť nové nápady, ako aj ukázať bežné rozhovory medzi reálnymi ľuďmi, ktoré potom môžete využiť v knihe. Ak píšete beletriu, rozhovor Vám pomôže na to, aby kniha nepripadala čitateľovi nereálna. Prostredníctvom rozhovoru získate aj základné informácie, ktoré môžete využiť v knihe. Myslíme tým že, napríklad viac sa dozviete o povolaniach, ktoré napríklad môžu vykonávať Vaše postavy v knihe, a tak dodáte príbehu hĺbku a realistickejšiu stránku. Rozhovor Vám môže pomôcť aj v oblasti propagácie. Pochváľte sa priateľom alebo rodine, že sa venujete písaniu a tým si začnete budovať určitú budúcu čitateľskú základňu. Okrem toho Vás môžu podporiť a vy tak získate aj určitú formu motivácie.
-
Obavy dajte bokom. Tento bod je pomerne dôležitým preto, aby Váš príbeh mohol uzrieť ,,svetlo sveta“ a neskončiť len ,,v šuflíku“. Vždy sa nájdu ľudia, ktorým sa Váš príbeh nebude páčiť. Veď už len dvaja ľudia, ktorí si prečítajú tú istú knihu, v nej nájdu niečo odlišné. Píšte hlavne pre seba a píšte niečo, čo by ste si aj Vy samotný prečítali.
„Je dobre znovu čítať knihy, ktoré iní už prečítali stokrát, lebo hoci objekt zostáva stále ten istý, subjekt je vždy iný.“ (Georg Christoph Lichtenberg)
„Kniha nie je nikdy majstrovským dielom; stane sa ním.“ (Bratia Goncourtovci)
Teraz sa Vám písanie môže zdať zložité, ale každé jedno slovo a veta, ktorú napíšete Vám pomôže sa zlepšiť. Preto nebojte sa písať, ak Vás to baví a napĺňa, je to len o Vás a Vašej fantázií. V budúcom článku sa pozrieme na motiváciu, ktorá napomáha pri písaní.