…no a samozrejme aj naše vydavateľstvo. Tak ako, máte už svoj tip?
Ak ste tipovali knihu, trafili ste presne do čierneho. Síce to nebude žiadna klasická beletria, za to sa s ňou dostanete na miesto, kde sa bežný smrteľník nedostane – do priestorov rušňového depa v Poprade. Pretože práve tu, pod ochranou Klubu železničných historických vozidiel v Poprade, je ustajnený hlavný objekt knihy, nebesky modrý parný rušeň s číslom 477.013, prezývaný „Papagáj“.
Autorom knihy je, pre niekoho možno k tejto téme netradične, žena, naša kolegynka Anka Antalíková. Anka je dlhoročnou fanúšičkovou „Papagája“ – železnicu u nich doma majú „v krvi“. Na knihe intenzívne pracovala, nuž a v dnešnom blogu Vám v krátkosti popíše, na čo sa v nej môžete tešiť a ukáže aj čo-to zo zákulisia opravy parného rušňa. Vitajte …
„Papagáj“ je už postarší pán, s rokom výroby 1951, a mnohí ho už možno aj poznáte z jeho jázd po celom Slovensku i okolitých krajinách. Je jediným zachovaným pojazdným kusom z tohto typu parných rušňov rady 477 na Slovensku, a ak pôjdeme ešte viac do detailov, tak dokonca jediným zachovaným kusom z ich prvej výrobnej série celosvetovo. U našich bratov, v Čechách, majú síce „Papagájov“ dvoch, 477.043 – t.č. čakujúceho na opravu a novú tlakovú skúšku kotla, a aj statický exponát 477.060, oba sú už z druhej výrobnej série. V Poprade tak teda máme ustajnený svetový unikát –aktuálne jediného pojazdného „Papagája“ na svete a to je už dobrý dôvod darovať mu vlastnú knihu.
Kniha začala ako nevinný fotoprojekt, pôvodne plánovaný na jeden rok, keď KŽHV v Poprade ohlásil koncom roku 2018 nútenú opravu rušňa. „Papagája“ čakala nová tlaková skúška kotla a popri tejto oprave sa klub rozhodol aj pre výmenu takmer 70 ročnej dymnice.
Po dohode s klubom som tak začala chodiť fotiť jeho postupné rozoberanie a znovuzrodenie. Kniha je plná reportážnych fotografií z jeho takmer tri roky trvajúcej opravy, plná rôznych detailov a mini foto-príbehov z jednotlivých častí opravy.
Týmto si tak nebudete môcť len k „pare“ privoňať, ale dostanete sa priamo do zákulisia a na vlastné oči uvidíte, koľko práce, lásky, času a energie je za udržaním takéhoto historického parného krásavca pri živote. A že to bude pestré, si môžete byť istí, takéhoto „Papagája“ ste veru ešte nevideli 🙂 Oprava to bola naozaj náročná, len nafotených bolo cez 60 rôznych brigád:
- Odplášťovanie a oplášťovanie kolta
- Vypúšťanie vody z kotla
- Čistenie po odstránení izolácie z kotla
- Oprava vtokových rúr
- Oprava systému mazania
- Vylievanie ložiska a jeho úprava na končený rozmer a osadenie
- Výmena podlahy v „kuchyni“
- Výmena roštu Hulson za nový
- Nová klenba v priestore pece
- Oprava poškodených klobúkov pre kĺbové rozperky
- Oprava poškodených nožov na dyšni
- Skladanie regulátora
- Vymeriavanie komína
- Montáž kylchapu ( komínového systému)
- Nová elektroinštalácia
- Oprava prehrievacích článkov
- Nový náter tendra, dymnice, obalových plechov kotla, „kuchyne“ a rôznych ďalších súčastí
- Oplášťovanie valcov a mnoho ďalšieho…
Niektoré veci sú v živote len raz a táto oprava takouto určite bola. Navyše čaro fotografie je v možnosti opakovať neopakovateľné. Preto pevne verím, že na svoje si prídu i skalní fanúšikovia železnice, veď niektoré diely sa počas tejto opravy rozoberali a opravovali od výroby vôbec po prvýkrát. Rovnako tak v nej môžete vidieť aj Papagája bzu „uší“ – deflektorov dymu – počas jeho skúšobnej jazdy – takto doteraz nikdy nejazdil a už ani jazdiť nebude
Na 376 stranách formátu A4 nájdete z jeho opravy prevažne čiernobiele reportážne fotografie so stručným popisom. No keďže pri niektorých témach by fotografickým žargónom povedané „farba na fotke chýbala“, je v nej aj množstvo farebných fotografií. Kapitoly knihy dokumentujú a zodpovedajú reálnemu časovému harmonogramu jednotlivých opráv rušňa, sú v podstate fotodenníkom danej brigády.
Kniha je už v predaji exkluzívne na e-shope vydavateľstva – viac informácií ku knihe nájdete priamo na stránke: https://www.knihanaj.sk/produkt/oprava-papagaja-477-013/ alebo si môžete naskenovať nasledujúci QR-kód:
Je ju možné zakúpiť aj priamo počas jázd „Papagája“ cez chlapcov z klubu KŽHV Poprad.
Želáme Vám s Ankou príjemné pozeranie 🙂
Autori článku: Janka O. a Anka A.